Figyelem! Fontos felhívás!

Májusban Balázs Ágnes írónő volt a vendégünk

 

2012. május 21-én  Balázs Ágnes írónő, számos ifjúsági regény szerzője érzekett a gyermekkönyvtárba. Itt voltak Cimbora-klubunk törzstagjai is. Két „cimboránk”, Hanna és Sára külön kérdésekkel készült a találkozóra, úgyhogy ők az írónő számára kihelyezett bemutató asztalához ültek.

Megkezdődött az író-olvasó találkozó…. Egy barna hajú, sportos eleganciájú hölgy „perdült” elénk, s már bele is vágott a lényeges dolgokba. Táskájából sorra kipakolta az asztalra az általa írt könyveket. Feltette a kérdést a hallgatóságnak, hogy ezek közül ki melyiket olvasta. Sok-sok kéz emelkedett a levegőbe, jelezve, hogy számos művét ismerik a gyerekek.

A rendezvény első részébena gyerekek kérdéseire válaszolt Balázs Ágnes - Ki volt a kedvenc írója gyermekkorában? – hangzott az első kérdés. Az írónő meg is adta a választ: a nyári szünidőkben rengeteget olvasott, de leginkább a pöttyös ifjúsági könyveket kedvelte. Persze emellett voltak más, szívhez szóló regények is, például Szabó Magdától az Abigél; az Egri csillagok; indián regényt is szívesen böngészett, ezek közül kiemelte Az irokézek fia című könyvet. Melyik a kedvence az általa írt könyvek közül? Az írónő nagyon logikus választ adott. Két gyermekét említette (egyik lány, másik fiú), mindkettőjüket egyformán szereti, nem tud közülük kedvencet kiválasztani. Hát így van ez a könyveivel is: mindegyiket szíve csücskének tartja. Mennyi ideig ír egy regényt? – hangzott a következő kérdés. Ez is változó, felelte Balázs Ágnes, általában utólag még átír, átfogalmaz bizonyos részeket.

A kérdések után bemutatta egyenként az általa alkotott ifjúsági regényeket. Álljon itt a lista, hogy miket is olvashatnak a kíváncsi gyerekek: Feladó: Fekete Szivárvány; Lufi és Szamóca; Lufi és a zűrös vakáció; Lufi és a boszorkányfarsang; Lufi és a hajmeresztő szerelem; Lufi és a nyolcpecsétes titok; Lufi és a hóba rajzolt szív. Az ifjúsági regények mellett felnőtteknek is írt könyvet, amelynek címe: Andersen avagy A mesék meséje. Balázs Ágnes (ahogy e sorok írója is) imádja az Andersen-meséket, ezért döntött úgy, hogy külön kötetet szánt a híres dán meseírónak. 

Cimbora tagunk, Hanna kérdése: A szerelem, a szerelmi szál fűzése saját ötletből származik, az írónő saját élete ihlette a szerelmi bonyodalmakat? Balázs Ágnes ekkor visszaemlékezett a gyerekkorára, s kiderült, hogy bizony ő is már gyermekkorában szerelmes volt egyik osztálytársába.

Ezután az írónő - Sára kérdésére - elárulta, hogy tervez még egy Lufi kötetet, de az már tényleg az utolsó lesz. A címe így hangzik: Lufi és a párizsi randevú.

A tanulók kérdéseire adott válaszokból kiderült, hogy azzal kell foglalkozni, azt kell csinálni, amit legszívesebben csinál az ember. Sok idő kell egy-egy regény megírásához, de Balázs Ágnes szerint írás közben repül az idő! Azt is megtudtuk tőle, hogy először színésznőként dolgozott, s csak aztán kezdett el írni. Tehát pályát módosított, az írást választotta „foglalkozásának”. Azt is elárulta, hogy a saját lánya volt az első hallgatója a Lufi könyveknek; mindig követelte a történet folytatását.

Az író-olvasó találkozó végig rendhagyó módon zajlott. Hogy miért? Balázs Ágnes a rendezvény elején kijelentette, hogy részleteket fog felolvasni a könyveiből. Kérte, hogy figyelmesen hallga. Papírcédulát és íróeszközt kapott mindenki. Az egyes részletek felolvasása után mindig elhangzott egy-egy kérdés, amire a helyes választ kellett a tanulóknak megadni. Körülbelül 7-8 kérdésre kellett felelni a diákoknak. A végén összeszedtük a névvel ellátott válaszokat, és sorsolás következett. Akinek a nevét kihúzták a segítő cimborák (Hanna és Sára), és persze jól is válaszolt, ajándékot kapott. Nem is akármilyet! Finom csokoládét kaptak, amelynek minden édesszájú gyerkőc nagyon örült.

A rendezvény végén az írónő megköszönte az aktív részvételt, a figyelmet. Azzal a gondolattal búcsúzott a hallgatóitól, hogy hamarosan itt a nyári szünet, ezt tartalmasan töltsék, játsszanak sokat, és persze olvassanak is!

címkék: