8900 Zalaegerszeg, Deák Ferenc tér 6.
Telefon / fax: +36 92 311-342, +36 92 310 822
Olvasószolgálat: 06 92 310 821
Gyermekkönyvtár: 06 92 310 824
Email: dfmkgy@dfmk.hu
Hajtok a millióra! Író- olvasó találkozó Bosnyák Viktóriával
2017. november 21- én délután Bosnyák Viktória írónő és műfordító látogatott el a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárba. Mivel a pedagógusok előszeretettel kötelező olvasmányként adják fel könyveit (Sirály a király?; Elek, merre keresselek?), így közel 120 fő várta izgatottan az írónő érkezését.
Bemutatkozás után egyből jött a kérdés: ki az aki már volt író- olvasó találkozón? Minden kéz a magasba lendült, s az előadók neveit is sorolni kezdték a gyerekek, Vig Balázs, Berg Judit, Kertész Edina,stb. akikkel már találkoztak személyesen a jelenlevők.
- Le kell főznöm akkor őket? Nagyon össze kell szednem magam- kijelentés után fogadta Bosnyák Viktória a kérdéseket a lelkes hallgatóságától. Kiderült, hogy még idén meglesz az 1000.- ik író- olvasó találkozója, a döbbenetre csak annyit válaszolt az írónő, hogy:
- Hajtok a millióra!- majd kérte a gyerekeket, hogy ha van kérdésük, akkor tegyék fel, mert ha bent reked egy kérdés, belebetegszenek, elmennek orvoshoz vele, és közlik a doktorral, hogy mi történt, nem valószínű, hogy tudna rajtuk segíteni. Természetesen felnőttek is kérdezhettek, mert ők is teljes értékű emberek, nemcsak a gyerekek.
Bosnyák Viktóriának két leánygyermeke van, s amikor nyelvtanból hazahoztak egy listát j és ly betűk tanulásához, akkor döntött úgy, hogy megírja a Sirály a király? c. regényét, és utána a pedagógusok kérdezték tudna-e segíteni a földrajzi nevek megtanulásában? Így született meg az Elek, merre keresselek c. könyve?
A Tündérboszorkány Bosnyák Viktóriának az első, 16 éve megjelent könyve volt, s az ebben szereplő konyhás néniket egy valós konyhás néniről, Rózsikáról formázta meg. Rózsika a menzán dolgozott, haja vörös volt, sminkje tökéletes, minden ujján egy- két gyűrűt hordott, piros fapapucsot és szűk, fehér köpenyt viselt, szexis volt- a szexis szóra a közönség fiatalabb tagjai elkezdtek kuncogni- szóval egy kis karakán hölgyről formázta a Mucika néniket.
16 évvel ezelőtt Sári és Dóri (az írónő két lánya), a 10.- ik születésnapjukra készülődtek és kutyát szerettek volna, de az írónő férje nem igazán díjazta az ötletet, így helyette Bosnyák Viktória írt nekik egy könyvet. Ám volt pár kérésük a lányoknak a könyvvel kapcsolatban: iskolában játszódjon, legyen vicces, legyen benne varázslat, legyenek benne lányok, a könyvben szereplő lányok ne legyenek majmok, legyenek fiúk is a könyvben, de ne legyenek hülyék, és még hasonló kérések elhangzása után született meg a Tündérboszorkány.
Erre érkezett a frappáns visszakérdezés, hogy honnan jön ki az új könyv?, de jött a válasz is, amin ledöbbentek a gyerekek, hogy holnap, a címe pedig az, hogy Ki van a zsebemben?
Kiderült még, hogy 10 nap alatt írta meg az írónő az Elek, merre keresselek? c. könyvét, a legrövidebb idő alatt a Szomorú kacagány készült el, röpke 7 óra kellet hozzá.
Elmondta még az írónő, hogy ihletet a budaörsi Tesco pékségrészlegén lehet szerezni, a piktoportálás segítségével el lehet jutni egy másik világba a festményeken keresztül, és így tudta meg a közönség azt is, hogy a Mona Liza lehet kicsit magyar festmény akkor, ha magyar nézi. A Sirály a király? – ból pedig kétszemélyes musical készül, Zalaegerszegen 2018- ban, az Apáczai Csere János ÁMK – ban lehet majd megtekinteni.
A Két bolond százat csinál c. könyv alapján a gyerekek saját, mókás közmondásokat alkottak: Éhes kaméleon makkal álmodik; Ha nincs otthon az egér, cincognak a macskák; Koalából nem lesz szalonna, és még sorolhatnám.
Majd szinonima hadjáratot folytatott a közönség az írónővel, így részesei lehettünk, ahogyan Puritónia és Extravagancia között kitör a háború, és ahhoz hogy fegyverszünetet köthessen a két királyság, dönteni kellett szavak hétköznapi használata mellett, kinek melyik szimpatikus.
Végül a saját, könyvet olvasó beegle kutyusuk képével zárta Bosnyák Viktória a találkozót, ugyanis röpke 9 év alatt sikerült megfűzniük a lányokkal együtt a férjét, hogy új családtagot fogadjanak be. Mivel egy írónő kutyája nem lehet analfabéta, így nem lehet mondani a könyveire, hogy a kutya sem olvassa őket.
hétfő: 10.00 - 17.00
kedd - szerda: 8.30 - 18.00
csütörtök - péntek: 8.30 - 17.00
szombat: 8.30 - 12.30