Halloween

Amerikában november első napja a Halloween a boszorkányok és a tündérek ünnepe. Jelmezbe öltözött gyerekek járják az utcákat, bekopognak a házakba, ajándékot vagy édességet kérnek. Mindenfele vigyorgó töklámpások tűnnek fel. A töklámpás történetét megtudhatod, ha elolvasod az alábbi ír legendát.
„A nagyivó Jacket az ördög el akarja vinni a pokolba. – Igyunk előbb egyet!- javasolja Jack. Az ördög pénzdarabbá változik, hogy az italt kifizethesse. Jack felkapja és az erszényébe csúsztatja a pénzdarabot.
Jack elengedi az ördögöt, aki megígéri: lemond róla. Jack meghal. A mennybe nem mehet, de az ördög a pokolba sem engedi be, mert tartja a szavát.
Jack kéri az ördögöt, adjon neki parazsat, hogy el ne tévedjen a sötétben. Egy karórépába rakja, így fabrikál lámpást. Azóta is ezzel bolyong a sötétben.”
A történet után hadd adjunk tippet Nektek egy jó kis töklámpás elkészítéséhez!

1.     Vágd le, és távolítsd el a tök tetejét!
2.     Kanalazd ki a belsejét, és rakd egy tálba!
3.     Késsel vágj felemás szemet, szemöldököt, meg egy orrot a tökbe!
4.     Vágd ki a boszorkányszájat, nagy vicsori fogakkal!
5.     Állíts gyertyát a tök belsejébe! Így már kezdődhet is a móka.J

Ajánlott olvasmány:
Émilie Beaumont: Karácsonyi hagyomnyok a nagyvilágban
Töklámpások( Színes ötletek sorozat)

 

 

 

 

 

A Halloween az ősz különös ünnepe.

Amerikából került át Európába, de valójában Írországból ered. Egyes elemei jobbára a kelták egyik pogány ünnepségére vezethetők vissza. A mai Anglia, Franciaország és az Ibériai-félsziget kelta természetimádói számára a Napisten volt a munka és a pihenés jelképe, a gazdag termés biztosítója. A kelta újévet minden év november elsején nagy fesztivállal ünnepelték, amely a Nap uralmának végét, illetve a sötétség és a hideg uralmának kezdetét szimbolizálta. A kelták hite szerint ilyenkor Samhain, a napisten a halál és a sötétség fogságába került. Hitük szerint a kelta év utolsó napján (október 31-én) az istenség megengedte, hogy az elhunytak lelke visszatérjen az otthonukba. A visszatérő lelkektől, valamint a boszorkányoktól való félelmükben az emberek nagy tüzeket gyújtottak. Állatbőrökkel és állatfejekkel álcázták magukat. Az eltörölhetetlen pogány szokás átformálására IV. Gergely pápa elrendelte a Mindenszentek napját. Megünneplése november 1-én történik.

Innen ered a név, Mindenszentek, vagy „all hallows”. Az azt megelőző este pedig az „all hallows evening”. Ez rövidült le az idők során a mostani, közkeletű szóra: halloween.

címkék: